notka

ZDJĘCIA NA TYM BLOGU OBJĘTE SĄ PRAWEM AUTORSKIM I ZABRANIA SIĘ ICH KOPIOWANIA ORAZ PUBLIKOWANIA BEZ WIEDZY AUTORA POD GROŹBĄ KARY

:)

Witam wszystkich stałych i nowych czytelników :)

Amelka

Kasia

piątek, 18 października 2013

Praga- to mnie zachwyciło

Wycieczka jak najbardziej udana. Kaszel męczył dwa dni, ale dałam radę. 
Te 4 dni, to za mało, aby obejrzeć wszystko. Ten wyjazd zaostrzył apetyt na więcej.

PragaStudnia z książek w Bibliotece Narodowej

\


 Ogród botaniczny


 Katedra św. WitaWieczorny pokaz fontann

Kutna Hora- kaplica czaszek


W kaplicy znajdują się szczątki 40-70 000 ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich XV w. oraz wojny trzydziestoletniej XVII w. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, herbu rodowego książąt Schwarzenbergów oraz „podpisu” Františka Rinta, autora wystroju Kaplicy. Kutnohorskie ossuarium nie pełni funkcji sakralnych i traktowane jest jako ekscentryczna atrakcja turystyczna.
inf.Wikipedia

Teplickie Skalne Miasto

Teplickie Skalne Miasto (czes. Teplické skalní město) znajduje się w południowej części masywu ..  dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia to ok. 1800 ha.
Skalne miasto koło Cieplic jest nieco mniej znane od Skał Adrszpaskich, lecz jest od nich rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. Stanowi najrozleglejszy tego rodzaju teren skalny w Czechach liczący ok. 1800 ha. W odróżnieniu od Skał Adrszpaskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Skały Cieplickie są ukształtowanie głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych osiągających blisko 100 m wysokości.
Obfitują tu liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wierza Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych
Trasa zwiedzania mierzy 6 km i można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin. W zakładce "Więcej" opis różnych tras turystycznych.
Zamek Karlštejn

Zamek Karlštejn, zajmuje wyjątkowe miejsce wśród czeskich zamków. Został zbudowany przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV. jako miejsce przechowywania królewskich skarbów, zbiorów świętych relikwii i klejnotów koronnych. Bardzo imponujący układ poszczególnych budynków, od podzamcza po Pałac Cesarski oraz górująca nad całym kompleksem wieża zachwycą swoją pomysłowością. W kaplicy zamkowej św. Krzyża , można w zachwycie kontemplować nad obrazami Mistrza Teodoryka. 

informacji więcej szukaj tu:Narodowy specjał-coś w stylu sękacza, posypany cukrem i cynamonem. Smaczny ciepły- ale dla mnie za słodki


5 komentarzy:

 1. Marzy mi się wyjazd do Pragi.... Planowaliśmy w wakacje choć na chwilę wyskoczyć, ale niestety się nie udało... Ale kiedyś z pewnością tam zawitam :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Praga jest piękna, widzę ze mnóstwa miejsc nie widziałam. A byłam na trzydniowej wycieczce. Chcę jeszcze raz.......

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja Mama tez byla w Pradze i jest tym miastem zachwycona :) Ja bylam w Czechach, ale tylko przejazdem i widzialam z okna samochodu Pilzno :) Piekna jest Praga :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż wstyd się przyznać, ale nie dość, że nigdy tam nie byłam to jeszcze o Pradze wiem bardzo mało...

  OdpowiedzUsuń